Стар фасул яхния в херметическа тенджера

“Боб, не чул!” или “Боб, не фасул!” е любимо ядене вкъщи, което често неуспявам да опитам, т.к. децата са го изяли през деня. Аз го приготвям в херметическата тенджера, в повечето случаи без запръжка.

viber_image_2022-01-30_18-50-55-687 (2)

Необходими продукти:

500 гр. стар фасул

1 глава кромид лук

2 моркова

1 по-голям картоф

150 мл олио

1,5 ч.л. сол

1 ч.л. червен пипер

2 ч.л. джоджен – предпочитам пресен, но може и сушен

2 ч.л. сушена чубрица

Начин на приготвяне:

Старият фасул обикновено го готвя през почивните дни. Измивам фасула и го накисвам за една нощ в студена  вода.  Тази вода се изхвърля.

Изплаквам накиснатия фасул и го слагам с 1.5 литра студена вода в херметическата тенджера, без капак да заври. През това време си приготвям зеленчуците.

Нарязвам лука на дребно, картофа като за мусака, а моркова на малко по-дребни кубчета от тези на картофите.

След като фасулът заври, изхвърлям водата и слагам нови 1 литър и 750 мл, всички зеленчуци, олиото и червения пипер. Затварям тенджерата и след като зафъшка намалявам котлона и го варя на слаб огън 40 мин. На този етап не слагам сол, защото от майка знам, че ако се сложи сол бобовите храни увират трудно. Макар, че веднъж гледах едно предаване с Жак Пепен, който готви фасул подобно на нашата яхния и не го наскисна предварително, а солта сложи още в началото. Може би със сегашните сортове този “трик” няма съществено значение, но не съм пробвала.

След като спадне налягането и вече може да се отвори тенджерата прибавям солта, джоджена и чубрицата.

Оставям да покъкри 2-3 минути и е нашата яхния е готова. Заради картофа е достатъчно гъста и не е необходимо да я сгъстявам с брашно.

Аз обичам да хапвам тази яхнийка със сланинка, праз лук и домашен хляб!

 

Ашуре с ядки и червени боровинки

viber_image_2022-01-16_17-37-14-144 (2)
Необходими продукти за 9 порции:

120 гр. жито

1,5 л вода

3 с.л. с връх брашно

2 ванилии

7-8 с.л. с връх захар

1 шепа червени боровинки

1 – 1,5 шепа накълцани на едро орехи и бадеми

Сварявам житото с 500 мл вода в херметическата тенджера за 15-20 мин. Оставям го в тенджерата, без да го отврям за около 1 час. Не е проблем да стои и повече.

След като мине определеното време житото трябва да е поело цялата течност и да е добре набъбнало. Слагам останалата вода – 1 литър в тенджерата. Размивам брашното с 2-3 черпака вода от житото, за да стане рядка кашичка и го изсипвам в тенджерата. Прибавям захарта, ванилията, червените боровинки и ядките. Ако нямате боровинки можете да използвате стафиди или комбинация от двете. По неясни за мен причини децата не харесват стафиди и за това аз слагам само боровинки.

Разбърквам добре всичко и го връщам отново на котлона да заври. Оставям сместа да ври на бавен огън за 5 минути докато се сгъсти като разбърквам, за да не загори.

След като малко по изстине разсипвам с купичките. От тези продукти ми се получават 9 купички като тези на снимката.

viber_image_2022-01-16_17-37-13-036 (3)

След като изстине достатъчно го прибирам в хладилника за няколко часа, за да се стегне и охлади.

Ако го хапваме за десерт сервирам с червен сироп – вишни, малини, арония и топка сладолед. Ако го хапваме за закуска – пропускам сладоледа, но не винаги.

 

Вишисоаз – френска крем супа от праз и картофи

viber_image_2022-01-10_18-15-31-038 (2)
След празничните угощения реших да хапнем нещо по-леко – крем супа от праз и картофи “Вишисоаз”. Супата е любима на моето семейство. Митко задължително хапва по две купички и една доза не ни е достатъчна. За това я приготвям в по-големи количества.

Необходим продукти за супата:

10 бр. праз лук – само бялата част
1 кг картофи
80 гр. масло
400 мл прясно мляко
1 литър вода
1-1,5 ч.л. сол

Необходими продукти за крутоните:

хляб – по една филия на човек
мащерка, шарена сол, чубрица, червен пипер
олио и зехтин

Празът се нарязва на колелца и се задушава за 5 мин. в разтопеното масло под капак. Добавяме обелените и нарязани на едри кубчета картофи, водата – около 1 литър, така че да е един пръст над картофите и 1 ч.л. сол. Оставя се да ври на слаб огън за 30 мин.
Готовата супа се пасира още докато е топла, след което се разрежда с прясното мляко. Оригиналната рецепта е със сметана, но аз използвам високомаслено домашно краве мляко.
Ако е необходимо добавете още около 1/2 ч.л. сол. Преценете според Вашия вкус.
Традиционно супата се консумира студена, но ние вкъщи я харесваме топла, поръсена с крутончета.

За крутоните нарязвам стар хляб на кубчета – по една филия на човек и го поръсвам с подправките – мащерка, чубрица, шарена сол и червен пипер.
Поливам леко като за салата с олио и малко зехтин и разбърквам всичко добре.
Печа ги в предварително загрята на 250 градуса с вентилатор и долен реотан фурна за 5 мин. докато се зачервят апетитно и станат хрупкави. Преценете спрямо хляба и размера на кубчетата, ако е необходимо увеличете времето с още 1-2 минути, но внимавайте да не ги прегорите, т.к. температурата е висока.